O autorze

Autor bloga, Andrzej Kosiorowski, jest z wykształcenia politologiem i dziennikarzem. Przez prawie 20 lat swojej kariery dziennikarskiej był producentem wiadomości telewizyjnych dla Japońskiej TV Asahi w Polsce i w krajach ościennych. Realizował m.in. wywiady z Lechem Wałęsą, był naocznym świadkiem “okrągłego stołu”, runięcia muru berlińskiego czy puczu w Moskwie. Można powiedzieć, że był też dziennikarzem wojennym, kiedy w 1991 roku przeprowadzał relacje z barykad Litwinów i Łotyszów walczących o niepodległość. 

Od ponad pół wieku zajmuje się hobbistycznie hodowlą papug i innych zwierząt egzotycznych. Hodowlę papużek falistych i nimf prowadził już wspólnie ze swoim ojcem w latach 60-tych ubiegłego wieku, kiedy tylko te dwa gatunki papug były w Polsce dostępne. Natomiast, jako kilkuletni chłopiec, stał się przez przypadek chyba pierwszym w Polsce właścicielem oswojonej ary żółtoskrzydłej (macao), którą jego ojciec odkupił dla niego w porcie w Gdyni od pijanego marynarza. Od tamtej pory jego ulubionym gatunkiem papug są ary. Zapraszamy na jego film “Ary moje ulubione”.

Pewnie zapytacie, co się stało z jego arą macao. No cóż, takie są koleje losu. Kiedy wyjeżdżał na studia, musiał ją niestety zostawić krewnym, a po powrocie papuga była już zbyt mocno z nimi związana, aby mogła znów zmienić opiekuna, tym bardziej, że Andrzej Kosiorowski prowadził w młodości dość nieustabilizowane życie. Był żeglarzem, który w 1976 roku popłynął na pełnomorskim jachcie “Odkrywca” w rejs na Kubę. Był nurkiem, który pracował w czasach studenckich wydobywając wraki statków z dna Bałtyku. Był też kierowcą rajdowym, który sam przystosował do rajdów swoją “Syrenę” (młodym czytelnikom wyjaśniamy, że to marka samochodu z czasów PRL). Później był płetwonurkiem i podróżnikiem. Pasjonował się też fotografią. Swoje zdjęcia podróżnicze publikował w magazynie “Poznaj Świat” https://youtu.be/dtO3fNuMuzM .

Kiedy już bardziej ustabilizował swoje życie, w 1996 roku był współzałożycielem i działaczem Polskiego Towarzystwa Miłośników Ptaków Egzotycznych. To on w latach 90-tych rozpoczął propagowanie w Polsce wiedzy na temat papug, która, podobnie jak same papugi, była u nas w tamtych czasach niedostępna. W ramach Towarzystwa organizował w Warszawie ogromne wystawy ptaków egzotycznych, które każdorazowo odwiedzało około 10.000 osób, prowadził prelekcje o papugach w bibliotekach publicznych i klubach, odwiedzał ze swoimi papugami szpitale dziecięce i ośrodki dla dzieci upośledzonych, a także dzieci niewidome, którym udzielał lekcji przyrody przez dotyk. Oczywiście tematem tych lekcji były jego papugi.

Wspólnie z żoną jest twórcą i organizatorem Mistrzostw Polski Ptaków Gadających „PAPUZIE GADANIE” – pierwszego w Polsce tego rodzaju konkursu. O papugach opowiada również w Papuziej Telewizji.

Od 35 lat jest właścicielem firmy Centrum Egzotyki, której częścią jest istniejący w Warszawie od ponad 30 lat jedyny w Polsce specjalistyczny SKLEP Z PAPUGAMI, gdzie można nie tylko kupić ręcznie wykarmione papugi, ale także zasięgnąć fachowej porady przy ich zakupie.

Papuziego behawioryzmu uczył się od swojej angielskiej przyjaciółki Irene Christie, treserki papug, autorki książek o papuzich zachowaniach i publicystki angielskich czasopism Bird Keeper i Cage & Aviary Birds, która pomagała mu stworzyć w Polsce w 1997 roku konkurs “Papuzie Gadanie” i była sędzią w jego dwóch pierwszych edycjach. Nieocenionym doświadczeniem były też jego niezliczone kontakty i porady udzielane klientom Sklepu z Papugami przez cały okres jego istnienia.

W 2008 roku wraz z żoną przełożył na język polski książkę „The Handbook of Cage and Aviary Birds” holenderskich autorów Matthew M.Vriends i Tanya M. Heming Vriends, która otrzymała polski tytuł: „Ptaki egzotyczne. Poradnik