Jaki gatunek wybrać?

Potencjalny nabywca ma możliwość wyboru z przynajmniej kilkudziesięciu gatunków papug dostępnych w obrocie handlowym. Ceny są bardzo zróżnicowane – od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych za sztukę.

Są gatunki bardzo łagodne, które świetnie nadają się np. do zabaw z małymi dziećmi. Inne natomiast, z powodu ich skłonności do dominacji, wymagają „silnej ręki” i podporządkowują się jedynie opiekunowi o silnej osobowości, który ma doświadczenie w postępowaniu z papugami.

Niektóre gatunki papug są dość hałaśliwe, a wydawane przez nie dźwięki mogą być trudne do zaakceptowania przez sąsiadów. Z tego względu trzymanie pewnych gatunków w blokach mieszkalnych, zwłaszcza w grupach składających się z większej liczby osobników, może wywołać protesty sąsiadów.

Wszystkim papugom opiekunowie muszą poświęcić dużą ilość czasu. Konieczne są wzajemne interakcje, ale niektóre gatunki wymagają tego czasu szczególnie dużo. Z tego względu np. żako jest wspaniałym pupilem dla osoby mogącej spędzać z nim większość dnia. Podobnie jest z kakadu. W przypadku konieczności pozostawienia ptaka na dłużej samego (choć też nie na całe dnie) zdecydowanie lepszym wyborem jest np. amazonka.

Istotne znaczenie ma wielkość przestrzeni, którą możemy wygospodarować w mieszkaniu dla naszego pupila. Przestrzeń dla ptaka jest w znacznej mierze zdeterminowana jego wielkością, a ta u poszczególnych gatunków waha się od kilku centymetrów do ponad metra. Nie ma zbyt dużych klatek czy wolier. Im jest większa, tym lepiej. Generalnie ptak musi mieć przynajmniej możliwość swobodnego rozłożenia skrzydeł i przefrunięcia z żerdzi na żerdź. Papugi długo-ogonowe częściej fruwają i dlatego ich pomieszczenie powinno być szersze. Dla gatunków krótko-ogonowych bardziej istotna jest wysokość pomieszczenia i możliwość wspinania się po gałęziach i linach. W przypadku oswojonych papug do towarzystwa dobrze jest zadbać również o stworzenie poza klatką przestrzeni do zabawy, np. stojak lub specjalnie wyposażone miejsce na górze klatki.

Papug nie można nauczyć załatwiania potrzeb fizjologicznych w określonych miejscach. Konieczne jest okresowe usuwanie nieczystości i czyszczenie pomieszczeń, które zajmują, jednak odchody np. odżywiających się nektarem lorys wymagają częstszych porządków, gdyż w przeciwnym razie może dojść do wystąpienia nieprzyjemnych zapachów i rozwoju owadzich larw. Papugi, które są ziarnojadami, nie stwarzają aż takich problemów i ich odchodów nie musimy tak często usuwać.

Pisząc o wyborze papugi celowo traktuję większość związanych z tym spraw dość ogólnie. Nie chciałbym niczego narzucać ani sugerować. Pragnę jedynie, aby wybór dokonany przez potencjalnego nabywcę ptaka był wyborem świadomym, opartym na wiedzy o przyszłym pupilu. Chodzi o to, żeby nie zostać zaskoczonym mogącymi pojawić się problemami. Nie działajmy pod wpływem impulsu. Oczywiście, nie można wykluczyć sytuacji, że wyjdziemy ze sklepu zoologicznego z zupełnie innym gatunkiem papugi niż ten, po który przyszliśmy, bo ten konkretny osobnik po prostu nas zauroczył. Ważne jest jednak, żeby to zauroczenie nie było jedynym powodem zakupu i byśmy mieli pewność, że możemy zapewnić naszemu nowemu pupilowi wymagane przez ten gatunek warunki. Dlatego wcześniej czytajmy, zadawajmy pytania i dyskutujmy, aby zwierzę, z którym spędzimy najbliższe lata było u nas szczęśliwe i abyśmy my byli zadowoleni z obcowania z nim.
Zapraszam na film o wyborze gatunku papugi dla dziecka i w ogóle dla początkującego:

Zapraszam na filmy w Papuziej Telewizji, gdzie opowiadam więcej o poszczególnych gatunkach. Ale zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego gatunku, koniecznie przeczytaj mój artykuł: “Wybór papugi – gatunek to nie wszystko